С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Британската пънк група "Инглиш тичър" спечели музикалната награда "Мъркюри" за 2024 г. с дебютния си албум This Could Be Texas, предадоха АФП и Ройтерс.
Церемонията се състоя в лондонското студио "Аби роуд".
Групата от Лийдс, Северна Англия, спечели приза, като за фаворитка сред претендентите за тазгодишното отличие "Мъркюри" беше смятана певицата и авторка на песни Чарли Екс Си Екс с нейния албум Brat, отбелязва АФП.
Според журито албумът на "Инглиш тичър" - This Could Be Texas, “разкрива нови дълбочини с всяко слушане: това е белегът на една бъдеща класика“.
Създадена през 2020 г. групата все още е сравнително непозната на широката публика, отбелязва АФП. Първият хит - парчето R&B, е издаден през 2021 г.
"Инглиш тичър" взе наградата от 25 000 британски лири в края на церемонията, излъчена по Би Би Си, но без изпълне
Британската постпънк формация Deadletter и родната алтернативна рок група Ali са специалните гости на концерта на Editors, съобщават организаторите от Fest Team.
По думите им Deadletter вече са изградили солидна репутация като една от най-вълнуващите групи за живи изпълнения в Обединеното кралство и гостуват у нас в зората на техния неминуем предстоящ успех. Deadletter идват от Йоркшир и носят заряда на абсолютната ироничната ярост в техния динамичен постпънк, който изследва тъмната страна на живота, но – с необходимата доза британски хумор и с дълбока музикална прецизност. Шесторката идва в София с прясно издаден дебютен албум Hysterical Strength, излязъл на 13 септември.
В Ali са Али Абдала (вокали и китара), Калоян Димитров (бас китара), Петар Шварц (китара), Антони Иванов
С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.
„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други.
Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н
Режисьорът Тим Бъртън разкри по време на откриване на изложба с негови творби в Лондон, че се страхува от изкуствения интелект (ИИ), предаде Асошиейтед прес.
Въображението на Бъртън създава духове и призраци, марсианци, чудовища и неудачници. Всички те са представени на експозицията, която се открива точно навреме за Хелоуин. Това обаче, от което се страхува режисьорът, е изкуственият интелект. Бъртън разказа, че е видял уебсайт, който е използвал изкуствен интелект, за да смеси негови рисунки с героите на Дисни. Това го е разтревожило изключително много.
Режисьорът сподели, че според него ИИ е неудържим, защото „щом един човек може да го направи, всички хора ще го направят“. Но той се засмя на въпроса дали би използвал технологията в своята работа. „И да превземе света?!“, каза той.
Изложбата разкрива Бъртън като аналогов художник
С четири биса и продължителни аплодисменти завърши първият концерт на Йонас Кауфман и американското сопрано Рейчъл Уилис-Сьоренсен в София.
Тенорът пристига в София със съпругата си Кристиан Луц, оперен режисьор, която го аплодираше от първия ред на партера в зала 1 на НДК, заедно с министъра на културата Найден Тодоров.
Под акомпанимента на Софийската филхармония с диригент Йохан Ридер, в съботната вечер, звучаха арии, дуети и песни от опери и оперети на Леонкавало – „Палячи“, Пучини – „Бохеми“, „Турандот“, Джордано – „Андре Шение“, Лехар – „Джудита“, „Фраскита“, „Страната на усмивките“, „Веселата вдовица“, Йохан Щраус – „Една нощ в
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно документално културно наследство от ЮНЕСКО. По думите на артистичния директор на фестивала „Варненско лято“ проф. Марио Хосен, изпълнението на произведението е кулминация в програмата на форума тази година.
Кметът на Варна Благомир Коцев откри 42-рия Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“ преди изпълнението на Месата.
Това е едно чудесно събитие, което радва всички нас тази вечер и определя града ни като истинска културна дестинация. Богатата програма, която видяхме това лято, ще продължи и занапред. Смятам, че всяка година ще можем да показваме все повече такива класни събития, добави кметът и благодари на Марио Хосен и на организатора на конкурса маестро Ганчо Ганчев.
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа.
„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.
„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след
В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.
Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия.
Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.
Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“.
„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя
Комедията „Горката Франция“ ще бъде представена на сцена в град Септември на 13 ноември, съобщават от Общински театър "Възраждане".
В представлението участват Александър Кадиев, Александър Дойнов, Фахрадин Фахрадинов, Катерина Евро, Анелия Луцинова. Това е комедия за сблъсъка на поколения, сексуална ориентация, ценностни стойности, идеали и любов. Любов в различните й проявления, форми и измерения, разказват повече за сюжета от театъра.
Комедията е изиграна над 450 пъти, като през юни гостува и в Троян.
През октомври в културната институция в град Септември беше представена постановката "Вечеря с приятели" с участието на Асен Блатечки, посочват още от театъра.
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
До 15 септември осем формации от Словения, Италия, България, Ирландия, Латвия, Индонезия, Филипините и Хонконг ще се състезават в конкурса във Варна, който ще се състои в зала „Юнашки салон“ и Фестивалния и конгресен център.
Изнесени изпълнения ще има и на открити сцени в централната част на града.
Тази година Варна домакинства и връчването на Голямата награда на Европа за хорово пеене.
Надпреварата за нея ще се състои на 14 септември с участието на четири хорови формаци - Камерен хор на Торино, Младежки хор на Мадрид, „Сухар коруа“ от Доностия и „Зеро 8“ от Стокхолм.
Ежегодните издания на конкурса се провеждат на ротационен принцип последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Варна (България), Толоса (Испания), Марибор (Словения), в Тур (Франция) до 2023 г. и в Юрмала (Латвия) от тази година.